Podvod s investicemi do kryptoměn

Podvod s investicemi do kryptoměny jsou čím dál častější. Touha po rychlém a snadném zbohatnutí v online světě, už dovedla některé lidi na mizinu nebo dokonce do dluhů.

Kryptoměny
Kryptoměny je pro některé lidi alternativa oficiální měny s vidinou rychlého zbohatnutí. Zájem o kryptoměnu se neustále zvyšuje, i když jde o rizikový obchod a hodnota je nestálá. Poslední dobou je zaznamenán podvod s investicemi do kryptoměny. Podvodníci si stále nachází nové a nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o kryptoměny – anonymní platební nástroj.

Podvodné reklamy s kryptoměnou
Podvodných reklam s kryptoměnou je plný internet včetně sociálních sítí (Facebook aj.). Kliknete na reklamu a hned jste na stránce podvodníků. Uživatel se zde zpravidla dočte falešné informace, částečně zavádějící informace, dezinformace o investicích do bitcoinu, akcií apod. Laik na prní pohled těžko odhalí, že se jedná o podvod. Na těchto stránkách bývají upravené fotografie z médií, fiktivních rozhovory známých osobností atd.

Vishing
Podvodníci velmi často používají metodu tzv. vishingu, při níž se útočník vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl nebo vybral z vlastního účtu a následně vložil na jiný. Pachatelé při tom dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo včetně infolinek bank a snaží se pomocí sofistikovaného nátlaku přesvědčit klienty bank, že hrozí nebezpečí jejich účtu. Pokusí se je přesvědčit, aby peníze převedli jinam. Pokud tak člověk učiní, zpravidla o peníze nenávratně přijde.

Skutečné případy
Skutečné případy, zdroj Policie ČR:

„Plzeňští kriminalisté oddělení hospodářské kriminality v současné době zaznamenali další sofistikované útoky podvodného jednání, které prověřují. V prvním případě poškozená žena na internetu odklikla reklamu s kryptoměnou. Následně byla telefonicky oslovena mužem, který se jí představil jako její osobní bankéř bankovní instituce, ve které měla uloženy finanční prostředky na účtu. Ten jí oznámil nestandardní aktivity na jejím účtu a „poradil“ jak zamezit tomuto tzv. finančnímu odtoku oběživa. Dle telefonických instrukcí poškozená poskytla vzdálený přístup ke svému účtu. Následně zjistila, že ji veškeré finanční prostředky z jejího běžného účtu odešly, což činilo necelý milion korun a dále zjistila pohyb finančního toku v jejím internetovém bankovnictví, a to dva schválené úvěry za necelý milion korun, finanční prostředky z účtu posléze zmizely.“

„Poškozená telefonicky oslovena mužem, který se jí představil jako osobní bankéř, ženu informoval o nestandardní aktivitě finančních prostředků na jejím osobním účtu. Na pokyn „bankéře“ žena osobně vybrala ze svého účtu 300 tisíc korun, které následně nevědomky vložila na fiktivní bitcoinový účet.“

„Ve třetím případě přišel na policii oznámit poškozený muž, že se stal pravděpodobně obětí podvodného jednání. Od prosince 2020 do současné doby měl investovat do kryptoměny, kdy zjistil, že pravděpodobně na fiktivní účet obchodníka s kryptoměnou takto proinvestoval přes 1 500 000 korun.“

Internetové podvody bývají detailně promyšlené
Internetové podvody velmi často obsahují psychosociální aspekt. Útočník se systematicky snaží vzbudit důvěru, dokáže manipulovat, hrát na city a emoce… Často je tam výhodná a časově omezená „nabídka“. Útočník chce donutit oběť okamžitě jednat. Oběť zpočátku neví, že je obětí podvodu a manipulace. V mnoha případech oběť zjistí kriminální jednání, až když došlo k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z bankovního účtu.

Jak se nestat obětí podvodu
Důležité je být ostražitý a řídit se těmito pravidly:
– nereagovat na podezřelé telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn, akcií apod.
– nikdy nikomu neumožňujte vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
– neposkytujte osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
– před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudujte, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody, nevýhody, rizika apod.
– v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistěte veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)

Opatrnosti a obezřetnosti není nikdy dost
O tom se přesvědčilo už mnoho lidí. V kyberprostoru na nás čeká mnoho podvodného jednání a podvodníků. Tady nikdy nevíme, kdo se skutečně nachází na druhé straně počítače. Prověřte si, zda nakupujete, obchodujete nebo provádíte transakce u pravých firem, na skutečných internetových burzách či jednáte se skutečnými zástupci bankovních institucí. Neunáhlujte se a věnujte tomu nějaký čas. Pokud máte podezření, neprovádějte žádné transakce.